Buhar Kazanı Ve Buhar Üretimi

İlk defa 1698 yılında maden ocaklarındaki suyun dışarı atılabilmesi amacı ile İngiliz mühendis Thomas Savery tarafından icat edilen buhar makinesi (Savery Makinesi) zamanla birçok farklı sektörde ve farklı amaçlarda geliştirilerek ve evrilerek kullanılmış bir makinedir. Günümüzde çoğunlukla sanayide karşımıza çıkan bu makinelerin bir türevi ise buhar kazanlarıdır.

Buhar kazanı, atmosferik basınçtan daha yüksek bir basınçta buhar basıncı üretmek için kullanılan kapalı ve basınçlı bir kaptır. Buharın bu kapalı kap içerisinde muhafaza edilmesi ile basınç elde edilir ve basıncın da yükselmesi ile buharlaşma sıcaklığı yükselir. Bu şekilde ısıl kapasitesi yüksek olan buhar, transfer edilmek üzere hazırlanmış olur.

Yapılarına, kullanım alanlarına ve yakıt tiplerine göre kazan tipleri ayrılırlar. Kazanlar, yapımında kullanılan malzemenin cinsine (çelik kazan vb.), kullanılan yakıtın cinsine (sıvı yakıtlı, gaz yakıtlı vs.), yanma odasındaki basınca  (Karşı basınçlı, karşı basınçsız), ısıtıcı akışkan cinsine  (sıcak sulu kazan, kaynak sulu kazan vs.), kazanın yapısal tasarımına  (alev borulu, su borulu vs.) veya kazanın biçimine göre (yarım silindirik, tam silindirik vs.) adlandırılabilirler.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.viraisi.com adresinden ürün detaylarına ulaşabilir ve info@viraisi.com adresine mail atabilirsiniz.