Y tipi Filtre ve ViraClean arasındaki farklılıklar

 

Isıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan Y tipi filtreler ile ViraClean olarak ta bilinen tortu-kir ayırıcılarının kullanım amaçları aynı olsa da verimlilikleri oldukça farklıdır. Her iki ürün de sistemde su ile sürüklenen tortu, çapak, kir, çamur, kireç v.s gibi partiküllerin sistemden tahliyesi için kullanılmaktadır. Bu tür partiküller sistemden tahliye edilmezse, tıkanıklıklara yol açarak sistem bileşenlerine ciddi ölçüde zarar verir ve sistemin çalışmasına veya verimli çalışmasına engel olurlar.

Y tipi filtre ve ViraClean içerisinde paslanmaz çelik malzemeden oluşan filtre barındırır. Yalnız, bu iki filtre arasındaki temel fark Y tipi filtrelerin içerisinde bulunan filtre 40 mikrondan büyük partikülleri ayırmak için dizayn edilmişken, ViraClean ise 5 mikron a kadar olan tüm partikülleri ayırma özelliğine sahiptir.

ViraClean’in sahip olduğu geniş gövde ve filtre sayesinde yakaladığı partikülleri ürünün en alt kısmına çökmesini sağlar. Dolayısıyla, tortu ve pislik ayırıcılar (ViraClean), Y tipi filtreler gibi tıkanmaz ve karşıt direnç oluşturmazlar. Yakalanan partiküllerin sistemden tahliyesi (temizlik işlemi) Y tipi filtrelerde filtrenin sökülüp-takılması ile yapılırken, ViraClean üründe temizlik işlemi yalnızca ürünün en alt noktasında bulunan vananın açılıp, birikmiş partiküllerin dışarıya tahliyesi ile gerçekleşmektedir.  

Ayrıca, ViraClean modelinin kullanıcılara opsiyonel olarak sunmuş olduğu “mıknatıslı versiyon”u, içerisinde barındırdığı 12.000 gauss gücündeki mıknatıs aracılığıyla sistemde gezinen metal partiküllerin yakalanarak sistemden kolayca tahliye edilmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile kullanıcılara, manyetik alana sahip olan cihazların içlerine yapışarak verimli çalışmasına engel olan, çalışma ömrünü azaltan, enerji sarfiyatına neden olan bu metal partikülleri optimum seviyede yakalayıp ayrıştırmayı sağlamaktadır.